aGwerblog to blog kosmetyczny z elementami lifestylu, porad i makijażu.

7 książek o makijażu, które powinnaś znać

ksiazka-o-makijazu

Jest kilka książek o makijażu, które bez dwóch zdań powinna poznać każda kobieta, która w większym lub mniejszym stopniu interesuje się tym tematem. Niektóre pozycje to historia, wiedza teoretyczna, wskazówki i instrukcje, które pozwalają rozwijać umiejętności. Inne zamykają się jedynie na teorii lub całkowitych podstawach. Książka Red Lipstick Monster czy Bobbi Brown, powina znaleźć się na półce każdej szanującej się makijażomaniaczki. Poszerzanie wiedzy w tym temacie może tylko wyjść na dobre, a może dowiecie się też czegoś ciekawego? Oczywiście to, po jaką książkę sięgniecie jest całkowicie dowolne, ale moim zdaniem warto wybrać jedną z siedmiu poniższych pozycji.

➥ 9 najpopularniejszych błędów w makijażu i jak sobie z nimi radzić
➥ Makijażowy niezbędnik świąteczny na każdą kieszeń
➥ Szybki makijaż na Wigilię

ksiazka-o-makijazu

Jakie książki o makijażu powinnaś znać?

Przede wszystkim, jeżeli macie ochotę zagłębiać wiedzę makijażową, powinnyście poznać pozycje, które w jakimkolwiek stopniu są godne uwagi. Uważam, że jeżeli malowanie sprawia Wam przyjemność, wychodzi coraz lepiej, ale wciąż nie jesteście całkowicie zadowolone z efektów, to zanim wybierzecie się na drogi kurs, warto trochę o tym poczytać. Odrobina podstawowej, technicznej wiedzy ze sposobów i konkretnych technik malowania na pewno się przyda. Dzięki temu Wasze makijaże na pewno skoczą na wyższy poziom, a może zaczerpniecie inspiracji z nowo przyswojonej wiedzy? Poza tym, na pewno będziecie mogły się nauczyć wykonywać makijaże na różne okazje, poćwiczyć wyrysowanie ust czy brwi. Jeżeli chcecie poznać 7 książek o makijażu, które powinnyście znać i kiedyś przeczytać, to zapraszam.

ksiazka-o-makijazu

Perfekcyjny makijaż, Bobbi Brown

Była to moja pierwsza książka o makijażu jaką sobie kupiłam i wtedy byłam nią zachwycona. Chociaż podzielona jest na część dla początkujących i zaawansowanych, to jednak kupiłabym ją komuś, kto nie zajmuje się makijażem zawodowo. Książka porusza najważniejsze informacje dotyczące narzędzi, higieny, pielęgnacji skóry. Bobbi Brown porusza w swojej książce wszystkie elementy makijażu twarzy, oczu i ust. Znajdziemy w  niej 10 kroków do makijażu doskonałego i wskazówki do makijaż specjalnego - na różne okazje.
W tej drugiej części, choć teoretycznie skierowanej do osób bardziej zaawansowanych, również znajduje się całkowicie podstawowa wiedza. Może faktycznie jest bardziej skierowana do osób, które chcieliby zacząć się zajmować makijażem profesjonalnie, ale i osoba początkująca odnajdzie w tej części sporo informacji dla siebie. Znajdziemy tam wskazówki od czego zacząć, co powinnyśmy wiedzieć, jaki powinnyśmy mieć sprzęt. W tej części można również poczytać o różnych rodzajach makijażu, co może być bardzo ciekawe dla osób początkujących. Chociaż ponad dwa lata temu, w tekście poświęconym tej książce uważałam nieco inaczej ➥ Bobbi Brown, książka nie dla każdego?

Dla kogo? Książka o makijażu Bobbi Brown, to nie jest propozycja dla osób, które posiadają już bardziej zaawansowaną wiedzę o makijażu. Jeżeli jednak dopiero wdrażacie się w świat makijażu, ale chcecie poszerzyć swoją wiedzę, poznać kilka ciekawostek, dowiedzieć się o co w tym naprawdę chodzi,  poznać podstawy - jak najbardziej polecam!

ksiazka-o-makijazu

Akademia Makijażu, Katarzyna Kozłowska - Kołodziejska

Uważam, że choć nie jest zbyt gruba, ani perfekcyjnie wydana - jest to świetna opcja dla osób początkujących. Podobnie jak książka Bobbi Brown, podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich to "Teoria", w której faktycznie Katarzyna omawia najważniejsze teoretyczne kwestie związane z makijażem. Oczywiście akcesoria, każdy niezbędny pędzel, przekazuje najważniejsze informacje o kosmetykach potrzebnych do malowania. Jest to bardzo dobrze rozbudowana, świetnie opisana część książki. Dużo przydatnej wiedzy w przystępnie przygotowanej, ładnej formie.
Bardzo ciekawa jest druga część książki, w której autorka pokazuje makijaże w praktyce. Każdy makijaż jest przygotowany krok po kroku. Wszystkie etapy są dokładnie opisane i przedstawione na zdjęciach. Fajne jest to, że są tam pokazane propozycje na różne okazje i dla różnych typów urody. Jest to moim zdaniem bardzo fajna opcja dla osób, które faktycznie nie mają pojęcia o makijażu. Można z łatwością podpatrzeć jak wygląda proces malowania, super sprawa.

Dla kogo? Zdecydowanie dla początkujących, totalnych laików i osób, które są na samym początku przygody z makijażem i chcą nabyć nieco teoretycznej wiedzy. Książka nie wyczerpuje tematu, bo ogranicza się mocno do podstaw, ale jest jak najbardziej godna uwagi.

ksiazka-o-makijazu

Red Lipstick Monster, Tajniki makijażu

Książka Ewy Grzelakowskiej - Kostoglu, jest całkowicie inna, niż dwie poprzednie pozycje. Nie znajdziecie tu podziału na dwie części, ani rozbicia na profesjonalny i podstawowy fragment. Ewa w swojej książce postawiła skupić się na całkowitych podstawach dotyczących wykonywania makijażu. Tłumaczy jakie pędzla powinnyśmy wybrać na samym początku, jak dobrać podkład, sprzedaje nam patenty na trwały makijaż. Porusza tematy związane z konturowaniem, doborem cieni do koloru tęczówki. W książce znajduje się spory dział poświęcany wykonywaniu kreski, o tym jak i czym ją zrobić, szczegółową instrukcję i wskazówki dla trudniejszych powiek. Co ciekawe, w tej pozycji znajduje się spory dział z makijażem dla okularnic, wcześniej się z czymś takim nie spotkałam. Oczywiście Ewa nie pozostaje obojętna na tematykę makijażu brwi oraz ust.
Każdy dział książki jest szczegółowo omówiony i podparty adresami do filmów na kanale Ewy. To moim zdaniem spory plus, ponieważ zawsze możemy sobie link przepisać. To dodatkowe uzupełnienie, które pomoże zrozumieć tajniki makijażu i na pewno sporo ułatwi.

Dla kogo? Dla każdego, kto chce zagłębić swoją wiedzę w dziedzinie makijażu. Uważam, że jest to najlepsza książka dla początkujących dostępna aktualnie na rynku. Przystępnie opisana wiedza podparta filmikami instruktażowymi sprawia, że temat jest łatwiejszy do przyswojenia.

ksiazka-o-makijazu

Makijaż sztuka przemiany, Kevyn Aucoin

Jeżeli temat makijażu jest Wam bliski, interesujecie się jego historią, jesteście ciekawe jak na przestrzeni lat zmieniał się wizerunek gwiazd - to jest propozycja dla Was. Kevyn Aucoin był makijażystą i fotografem, który przez dziesięć lat pracował z największymi gwiazdami muzyki i kina. Książka "Makijaż sztuka przemiany" jest zwieńczeniem jego prac, udokumentowaniem makijaży, które zrobił i skarbnicą wiedzy o makijażu sprzed lat. W książce znajdują się techniczne sztuczki, podpowiedzi i podobnie jak w innych pozycjach -  makijaże krok po kroku. 
Nie proponowałabym jej jako czegoś, z czego aktualnie warto się uczyć. Przedstawione w książce techniki są przestarzałe, niekoniecznie aktualne, ale warte poznania. To książka, którą warto uzupełnić swoją wiedzę dotyczącą historii makijażu i tego jak wyglądała praca wizażysty kilkanaście lat temu. Ponadto, mamy przyjemność oglądać wiele gwiazd w makijażach wykonany przez Kevyna.

Dla kogo? Na pewno dla pasjonatów, ale raczej nie dla początkujących. Jeżeli makijaż to coś, czym się interesujecie, uczucie i chcecie znać tą dziedzinę jak najlepiej, warto zaopatrzyć się w tę pozycję. Uważam, że to będzie też fajna pozycja dla profesjonalistów, którzy interesują się historią makijażu. Warto poznać techniki z innej dekady i zobaczyć działalność takiego artysty jak Kevyn. 

ksiazka-o-makijazu

Makijaż bez tajemnic, Rae Morris

Makijaż bez tajemnic autorstwa jednej z najbardziej kreatywnych makijażystek, Rae Morris bardzo przypomina mi książkę "Akademia makijażu". Przygotowana jest w podobny sposób. Pierwsza część to teoria poświęcona produktom, narzędziom, rzęsom i ich aplikacji, oczom i kolorom, które możemy dopasować do danej tęczówki. Rae omawia najważniejsze i najbardziej podstawowe aspekty wiążące się z wykonywaniem makijażu. Omawia modele niezbędnych pędzli, pielęgnację, kolorystykę  i dobór produktów ze względu na wiek czy kształt oczy. Opowiada o pracy ze swojego punktu widzenia. Książka była wydana 8 lat temu, więc niektóre informacje oraz przykłady makijaży mogą być nieaktualne, ale wciąż jest to ogromna kopalnia wiedzy.

Dla kogo? Właściwie dla każdego, kto interesuje się makijażem. Nie ograniczałabym tutaj ani do grupy podstawowej, ani do zaawansowanej. Jest to ciekawa pozycja poszerzająca wiedzę o makijażu. Dodatkowo poznajmy warsztat znanej, cenionej i bardzo kreatywnej osoby, a to zawsze jest ogromna dawka ciekawych artykułów.

kolor-dominika-zaborowska

Kolor, Dominika Zaborowska

Jest to pozycja dla zdecydowanie bardziej zaawansowanych. Nie dotyczy stricte makijażu, uczy o kolorach. Jest to książka, w której znajduje się bogata wiedza dotycząca analizy kolorystycznej. Książka zawiera niesamowicie dużo informacji odnośnie kolorów, jak je łączyć, co do kogo pasuje, jak z nimi pracować i dopasowywać do poszczególnych osób. Wzbogacona jest o przepiękne grafiki, przegląd kolorów i propozycję zastosowań. Szeroko porusza temat dwunastu typów urody i nie tylko. Aktualnie jestem zachwycona tą książką, otworzyła mi oczy na wiele rzeczy i chociaż jeszcze jej nie przeczytałam do końca, często do niej zaglądam.

Dla kogo? Przede wszystkim dla osób, które pracują w dużej mierze z kolorem. Dla wizażystów, stylistów, kreatorów mody, ale nie tylko. Książka jest bogata w informacje, które przydadzą się każdej z nas podczas codziennego doboru kolorów czy to ciuchów, makijażu czy dodatków. Choć uważam, że najbardziej zadowolone będą z niej osoby, które zajmują się makijażem czy stylizacją zawodowo.

kolor-dominika-zaborowska

Kanony kobiecej urody, Dorota Golińska

Fantastyczna pozycja, która obszernie omawia kanony kobiecej urody, stroju, makijażu na przestrzeni epok. Zaczynając od starożytnego Egiptu, przez  renesans, barok aż po XXI wiek. Każdej epoce poświęcone jest sporo wyczerpujących informacji. Bardzo ciekawa propozycja uzupełniająca dla miłośników makijażu czy kobiecego piękna. Doskonałe uzupełnienie posiadanej wiedzy, świetna opcja na prezent i uważam, absolutnie obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdej kobiety. Poza przydatnymi informacjami oraz mnóstwem wiedzy teoretycznej, książka jest pięknie wydana. Twarda okładka, piękne zdjęcia i dobrej jakości papier.

Dla kogo? Dla każdej z Was, która choć w niewielkim stopniu interesuje się tematami urody, mody czy makijażu. Ponieważ książka nie zamyka się tylko na tematach makijażowych, jest uniwersalna i ciężko byłoby znaleźć podobną pozycję. 

ksiazki-o-makijazu

ksiazki-o-makijazu


Jest jeszcze jedna pozycja, o której muszę wspomnieć. Mianowicie FACE PAINT the story of makeup, autorstwa Lisy Eldridge. Ta książka jest na mojej wishliście od kiedy została wydana. Słyszałam o niej niesamowicie dużo pozytywnych opinii, zachwytów i zapewnień, że jest to obowiązkowa pozycja dla każdego wizażysty. Zapewniam Was, że znajdzie się i wśród moich książek o makijażu.

Dopisałybyście do tej listy jeszcze jakąś pozycję?

- aGwer

Zobacz też:

31 komentarzy :

 1. Ja zdecydowanie wolę oglądać filmy instruktażowe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, że tak. Aczkolwiek książki są fajnym uzupełnieniem teorii o makijażu :)

   Usuń
 2. Oj zdecydowanie muszę sobie sprawić nie jedną bo aktualny stan u mnie to 0 ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na start polecam sprawić sobie pozycję Red Lipstick Monster, jest świetna :)

   Usuń
 3. Zamówiłam sobie już do biblioteki Kanony Kobiecej Urody :) Zrobiłaś mi niesamowitą ochotę na "Kolor", ale z tego, co widzę można tylko zamówić na stronie Dominiki, w bibliotekach jej nie ma, na razie więc nie dam rady sobie na nią pozwolić :( Książka Lisy Eldridge jest teraz w bardzo dobrej promocji na empik.com i też się nad nią zastanawiam... Ach, ja to bym mogła codziennie książki kupować, ale już dosłownie nie mam miejsca w domu, stosy stoją po sam sufit, światło słoneczne do mojego pokoju nie dociera ;) Wcale nie żartuję ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się marzy własna biblioteczka, jak już będę miała swoje mieszkanie - kolekcja książek na pewno się powiększy!

   Usuń
 4. Niestety nie mam żadnej z nich, a powinnam ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam! Święta to dobra okazja żeby zażyczyć sobie taką książkę :)

   Usuń
 5. mam tylko książkę Ewki, ale inne pozycje znam. Koniecznie muszę się w niej zaopatrzyć, zwłaszcza Bobbi Brown :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli masz książkę Ewy, nie wydaje mi się abyś znalazła w tej drugiej coś odkrywczego :)

   Usuń
 6. Mam książkę RLM, ale z chęcią uzupełniłabym kolekcję o inne pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Kanon Kobiecej Urody, to naprawdę książka pełna fajnych informacji :)

   Usuń
 7. Fajny przegląd zrobiłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba będę musiała pomyśleć o zakupie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziś kupiłam, ale Tajniki Diy dla córki. Sama sobie też muszę sprawić taki prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam czytać książki o takiej tematyce ❤️

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja w kwestii makijażu wolę jakoś filmiki, najłatwiej mi się z nich uczyć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To całkowite zrozumiałe, aczkolwiek książka moim zdaniem to podstawa wiedzy teoretycznej :)

   Usuń
 12. Znam jedynie Bobbi Brown (mam jeszcze jej drugą książkę) oraz RLM ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś mi się kiedyś obiło o uszy o drugiej książce B.B., ale nie miałam jej w ręku nigdy.

   Usuń
 13. Książkę Ewy mam i faktycznie jest tam podstawowa wiedza, ale ładnie wydana - zdjęcia są bardzo ładne a i oprawa ciekawa. Chciałabym przeglądnąć książkę Bobbi Brown.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewa zrobiła kawał dobrej roboty, to naprawdę świetna pozycja :)

   Usuń
 14. Jestem totalną amatorka w tej materii. Podałaś mi na tacy narzędzia do zrobienia samodzielnego pierwszego kroku. Cudownie!

  OdpowiedzUsuń
 15. Czy jest książka o pielęgnacji lub makijażu dla kobiet dojrzałych powyżej 45 roku życia? Chciała bym kupić prezent dla mamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spotkałam się z taką, ale to może dlatego, że nigdy nie szukałam. Znalazłaś coś?

   Usuń
 16. Z tego zestawu mam jedynie książkę Red Lipstik Monster i bardzo mi się podoba :) Reszta też wygląda obiecująco, także może pokuszę się o kolekcję :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Z całego zestawienia mam tylko książkę Ewy, która moim zdaniem jest idealnym poradnikiem właśnie dla początkujących. Odkąd pamiętam chodzi za mną książką od Bobbi Brown i jestem pewna, że raczej nie znajdę w niej nic odkrywczego, ale sam jej design totalnie mnie kupuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znajdziesz, to prawda :) Ale inne pozycje powinny Ci się spodobać :)

   Usuń
 18. Mam książkę Bobbi Brown i jest bardzo fajna (kocham niektóre zdjęcia, które tam są) i żałuję, że nie dłuższa, bo chętnie przeczytałabym więcej w tej części dla profesjonalistów. Mam też książkę Ewy i na tej trochę się zawiodłam, bo miała być dla początkujących i średnio-zaawansowanych. Kupiłam ją jako w sumie amator, a nie dowiedziałam się nic nowego :( Ta książka moim zdaniem jest tylko dla osób, które mają zerową wiedzę nt. makijażu (np. nastolatki, które dopiero zaczynają się malować).

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz. Twoje zdanie jest dla mnie naprawdę ważne :)
Jeżeli tekst Ci się spodobał, udostępnij go!

PS. To nie jest miejsce na reklamę.

Makijaże krok po kroku